O ovoj temi smo već povremeno pisali, te smo odgovorili i na niz pitanja udruzi Tiny House Croatia.
Obzirom na interes i daljnje nedoumice moguće je došlo je vrijeme da neke stvari ponovimo i šire elaboriramo.
Dosta ljudi zbog financijskih poteškoća ili želje da se proba nešto drugačije razmišlja o alternativnim načinima izgradnje svog doma. Nešto što bi bilo jeftinije, više povezano s prirodom i minimalistički.
Svjesni smo također koliko je ta ista priroda kojoj težimo krhka i koliko ju je bitno sačuvati. Zato se baš i rade planovi u prostoru koji će reći što se smije, gdje se smije, a što i gdje se ne smije raditi.
Pojmovi iz naslova se najčešće pojavljuju kada se govori o ne tako konvencionalnoj gradnji, pa ćemo za svaki od njih dati kratak odgovor.
Montažna kuća
Kada kažemo montažna kuća često mislimo na kuće koje se grade od gotovih prefabriciranih elemenata. Ovakav način gradnje nije posebno tretiran u Zakonu o gradnji niti ima neke olakšice u pogledu zakona. Na koncu. svaka kuća se na neki način montira.
Jedna od glavnih prednosti ovakvog načina gradnje je brzina izvedbe i mogućnost da se kuća izgradi uz pomoć samo jednog izvođača do razine ključ u ruke.
Važno je napomenuti da ovakav način nije uvijek jeftiniji kao što se često misli. Također da je projekt nerijetko potrebno prilagođavati formi i veličini čestice i da se neka tipska kuća ne može uvijek baš samo tako postaviti/izgraditi.
Male montažne kuće, bungalovi za turizam najčešće se izvode u zonama koje su prostornim planom definirane kao zone turističke namjene. Sama namjena i mogućnosti gradnje u zonama turističke namjene opisani su u prostornom planu.
Tiny house
Ovakav način gradnje kuća od 50m2 i manje, vrlo je popularan i uspješan u nekim zemljama (npr. Japan) gdje su prostori ograničeni gradnja skupa i gdje se dozvoljava gradnja na vrlo malim parcelama.
U Hrvatskoj je redovito definirana najmanja veličina parcele za gradnju koja se kreće od nekih minimuma od 300 do 350m2 pa bi se na Tiny house pristup moglo gledati kao na neadekvatno iskorištavanje mogućnosti parcele. Najmanje parcele na kojima je gradnja moguća najčešće su u već postojećim naseljima, uskim gradskim jezgrama, gradovima u Dalmaciji te se izvedba vrlo malih zgrada tu ponekad već nameće kao nužda. Bitno je naravno da se izvedba uklapa s okolišem i sredinom u kojoj se radi.
Za Tiny house kao i za sve ostale zgrade potrebno je napraviti projekt i ishoditi građevinsku dozvolu.
Ne postoji minimalna veličina zgrade za koju se ne ishodi građevinska dozvola, osim za pomoćne zgrade do 50m2 koje se rade na temelju glavnog projekta, ali se za njih svejedno po završetku gradnje ishodi uporabna dozvola.
Mobilne kućice, kamp kućice i kontejneri:
Postavljanje mobilne kućice na parcelu ili kamiona kampera ne smatra se gradnjom. Jednako kao što se gradnjom ne bi smatralo ni parkiranje automobila i da se u njemu živi. Isto pravilo vrijedi i za kontejner koji bi, ako bi se postavio u naselju postao pitanje komunalnog reda.
Mobilne kućice i kamp kućice namijenjene su kampovima i turističkim naseljima.
Ako se zaista želi napraviti kućica od kamp kućice i kontejnera takvo što je moguće samo ako se napravi glavni projekt i dobije građevinska dozvola. Navedeno znači da takva izvedba mora zadovoljiti sve današnje standarde življenja te se između ostalog i svojim izgledom mora uklopiti u prostor u kojem se izvodi.
Šatori i kuće na drvetu
Ovo je prva kategorija od svih ranije navedenih koja se ne izvodi u građevinskom području. No to svejedno ne znači da se može izvesti bilo gdje.
Šatori od platna i drugih laganih savitljivih materijala površine do 20m2 kao i kuće na drvetu i kuće od drveta i drugih lakih prirodnih materijala, površine do 20m2 mogu se postavljati isključivo u područjima koja su lokacijskom dozvolom određena za robinzonski turizam. Sve kako je navedeno u pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima.
GRADNJA IZVAN GRAĐEVINSKOG PODRUČJA
Kuće (zgrade) za stanovanje dozvoljeno je graditi gotovo isključivo u građevinskim područjima.
Iznimno se van građevinskog područja može graditi kuća za stanovanje samo ako se radi o parcelama od minimalno 20ha.
Ukoliko se gradi kuća za potrebe seoskog turizma tada je potrebna minimalna čestica bitno manja, a to je 2 ha, odnosno 3 ha u obalnom području.
Na poljoprivrednim zemljištima mogu se graditi objekti za poljoprivredu kako je određeno prostornim planom, no takvi objekti ne smiju služiti za stanovanje. Više o tome smo pisali u članku Gradnja na poljoprivrednom zemljištu
ZAKLJUČAK: kod svake gradnje bitno je osim samog zakona o gradnji i zakona o prostornom uređenju, redovito proučiti odredbe prostornog plana općine u kojoj se planira gradnja. Na temelju prostornog plana može se dobiti informacija što se na određenoj parceli može i smije graditi te pod kojim uvjetima. Sve s idejom očuvanja prostora i njegovog sklada, vrijednosti i namjene.
Robert kaže
Gdje stoji u zakonu da se šator do 20m2 može postaviti samo van građevinskog područja? Zanima me sa aspekta domaćinstva i opg-a.
Što ako prostorni plan nema nigdje definiran prostor za robinzonski smještaj? Da li to znači da nijedan opg i nijedno domaćinstvo ne može razapeti šator legalno?
Dizajnetc kaže
Poštovanje,
za početak treba naglasiti da OPG i šator nisu povezani, te da OPG ima svoja pravila za gradnju i što se smije u sklopu OPG-a (Prostorni plan).
Sami šatori i njihovo postavljanje u zonama predviđenim za robinzonski turizam definirani su u Pravlniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima.
Ako u vašoj općini takva zona nije definirana onda ni infrastruktura za robinzonski turizam nije moguća.
srdačan pozdrav
Oskar kaže
Ukoliko se gradi kuća za potrebe seoskog turizma tada je potrebna minimalna čestica bitno manja, a to je 2 ha, odnosno 3 ha u obalnom području.
Da li ovi hektari moraju biti na jednom mjestu ili može npr 2000m2 čestica i tu napraviti objekte, a ostatak zemljišta da je negdje drugde?
Čitao sam prostorni plan općine, samo se spominje “na površini 3ha.” To mi nekako zvuči kao da je bitno da OPG ima sveukupno najmanje 3ha zemljišta, ali da nije bitno kako su raspoređena. Što kaže praksa?
Dizajnetc kaže
Poštovanje Oskar,
sve ovisi kako je definirano u prostornom planu. Praksa kaže da u određenim sredinama to ne mora biti jedna parcela već ponekad može biti i skup međusobno povezanih parcela koje u zbroju daju minimalnu potrebnu površinu.
srdačno