Nekoliko puta smo dobili upit od investitora koji bi htjeli sami graditi svoju kuću i zanima ih da li je to moguće?
Važno je napomenuti da unatoč nekoj ranijoj praksi kada su se kuće za stanovanje gradile uz pomoć prijatelja i rodbine ili nekog tko ima neka znanja o gradnji, danas takvo što nije moguće bez stručnih kvalifikacija i odobrenja.
Ukratko, obiteljske kuće kao i višestambene zgrade mogu graditi isključivo pravne osobe odnosno tvrtke ili fizičke osobe (obrtnici) koji su registrirani za obavljanje djelatnosti građenja.
Postoji ipak jedna iznimka kada kuću možete graditi sami za svoje potrebe ne kao firma niti kao obrt već kao fizička osoba.
Za svoje potrebe mogu graditi fizičke osobe koje imaju završen preddiplomski stručni studij ili preddiplomski sveučilišni studij arhitektonske ili građevinske struke i imaju položen stručni ispit za poslove u graditeljstvu.
Takva kuća koju kvalificirana i ovlaštena osoba gradi sama za svoje potrebe, mora biti u cijelosti stambena ili barem 70 % građevinske bruto površine mora biti namijenjeno za stanovanje. Također takva kuća ne smije imati više od dvije stambene jedinice.
Investitor koji je ujedno i izvođač mora u tom slučaju stručni nadzor povjeriti nekoj drugoj ovlaštenoj osobi, a na gradilišnoj tabli potrebno je upisati izvođača kao fizičku osobu s imenom i prezimenom.
Ukoliko vam je ovaj članak bio koristan, biti će vam zanimljivi i korisni i brojni drugi te se slobodno pretplatite na Newsletter.
U dodatku donosimo i video:
Robert Basic kaže
Dali se ovaj zakon odnosi i na podrucje posebne drzavne skrbi. Ili se na PPDS može graditi cisto uz pomoć susjeda i prijatelja i bez završenog studija građevine? Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospodine Robert,
zakon je univerzalan za cijelu Hrvatsku. Nije nam poznato da je donesen lex specialis koji bi radio iznimku za određena područja. Da se i donese takav nekakav akt nismo sigurni koliko bi to bilo ispravno kada se vidi koliko posljedice mogu biti fatalne kada se objekti za stanovanje ne rade stručno i sigurno.
srdačno
Roberto kaže
Oprostite ali zamolio bi ako mi možete navesti članak zakona gdje se inženjeru građevine sa stručnim ispitom dozvoljava biti glavni izvođač radova, s obzirom da nikako to ne mogu pronaći, a radi se o mom slučaju tj. Posvađao sam se s glavnim izvođačem svoje kuće i on mi zaplijenio dnevnik i ostalu dokumentaciju a njegov glavni inženjer koji mi obećao rješiti papire “jer zna da radi za idijota” …. Čovjek je umro prošle godine!!
Sad moram pisat da sam sam gradio kuću i sebe imenovat za glavnog inženjera gradilišta (dobro, taj dio je istina) ali i moram novi dnevnik napravit po sjećanju iz glave… 🤧
Ali prvo pitanje je dali smijem sam sebi biti glavni izvođač??! 🤔
Dizajnetc kaže
članak 50. zakon o gradnji.
srdačno
Gomera kaže
Poštovani, smije li osoba na već izgrađenu staru kuću sama staviti žbuku, ožbukati tu kuću?
Dizajnetc kaže
Smije. To bi se moglo svesti i pod održavanje.
Martin kaže
Pozdrav,ja imam diplomu za zidara i radim na građevinskoj firmi,zanima me da li ja smijem sam sebi zidati kuću ili moram angažirati firmu.Hvala
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospodine Martin,
uz samu vještinu gradnje što vjerujemo imate, potrebno je da iza toga stoji i službeno ovlaštenje. Dakle da ste ovlašteni kao tvrtka ili kao stručna osoba kako je opisano u tekstu.
srdačno
Josip Vrbančić kaže
Danas postoje takovi materijali i tehnologija da uz iskustvo gradnje kakovo ima ne mali broj Hrvata nije teško sagraditi kuču, naravno uz praćenje nadzornog stručnjaka za gradnju. Ovo danas je ucjena graditelja i izvođača radova koji imaju monopol nad gradnjom sa astronomskim cijenama .Naprave nerealno velike troškovnike na koje banka odobrava kredite.Kuča vas dođe dva puta skuplje od stvarne vrijednosti. Kako će mladi sagraditi kuću od primjerice 130m2 koja dođe oko 600000 tisuća eura sa bankovnom kamatom.Ja i moja generacija smo gradili kuće i nijedna se nije srušila,osim onih koje je država obnavljala.Smatram da bi se samogradnja manjih obiteljskih kuća trebala dozvoliti gdje bi u narodu ostale koliko toliko
vještine gradnje i samostvaralačkih vještina.
Dizajnetc kaže
Poštovanje gospodine Josip,
možemo se složiti da su cijene gradnje i izvođenja općenito otišle na razine koje često nisu primjerene. Ne mislimo da se radi o nekoj zavjeri već se poklopilo dosta toga lošega, od duge pauze gradnje nakon krize, inflacije općenito, manjka radne snage u sektoru gradnje, a na koncu i same obnove nakon potresa.
Točno je da su ljudi nekoć za sebe radili kvalitetno, a kako nije to bio slučaj kod svih, ostalo je jako puno i loše gradnje i nereda u prostoru.
Ako može utješiti podatak, u procesu su donošenja novi zakon o gradnji i zakon o prostornom uređenju, gdje se najavljaju nešto jednostavnije procedure za gradnju obiteljskih kuća. Ne znamo još o čemu s eradi, no znati ćemo nešto nadamo se uskoro.
srdačno